DR. ABDULCABBAR BORAN KİMDİR?

 

01.03.1952 tarihinde Mardin'de dünyaya gelmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 1973 yılında Ankara Fen Fakültesi Fizik Lisans Bölümünden mezun olmuş, 1975 yıllında Ankara Nükleer Araştırma Merkezi'nde Atom Fiziği dalındaki "Nötron Jeneratöründeki Akı Dağılımı" tez çalışması ile Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayarak Fizik Yüksek Mühendisliği unvanını almıştır.

1975 yılından itibaren Türkiye Elektrik Kurumu'na bağlı Nükleer Santraller Dairesinde 25 yıl Mühendislik, Başmühendislik ve Nükleer Santraller Dairesi Yakıt Şubesi Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

1980-1981 yılları arasında Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından, iş başında eğitim maksadıyla 6 aylığına Almanya'nın Julich kasabasındaki Nükleer Araştırma Merkezine gönderilmiştir.

1997 yılında Bulgaristan'ın Sandanski şehrinde, Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından düzenlenen Nükleer Yakıt Semineri'ne katılmıştır. Yine 1997 yılında Fransa'nın Paris şehrinde Nükleer Enerji Ajansının düzenlediği, Yeniden İşlenmiş Plutonyum Yakıt Çevirimi Seminerine katılmıştır.

1995-1998 yılları arasında Amerika'da Enerji, Madde ve Hız Kanunları konusunda Doktora almıştır. Halen Chesapeake University'de Tefsir ve Hadis Dersleri Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Türkiye Elektrik Kurumu'nda yaptığı araştırmalardan birkaçı:

1) Nükleer Santrallerin Zorunlu Devredışı Kalma Problemlerinin İncelenmesi

 

 

2) Ağır Su ve Hafif Su Reaktörlerinde Kor İçi ve Kor Dışı Yakıt İdaresi

3) Yüksek Sıcaklık Gaz Reaktörlerinin Son Durumu

Doktora Çalışmaları:

Enerji, Madde ve Hız Kanunları

TASAVVUFA YÖNELİŞİ

Kâinata ve fiziğe bakış açısını genişletmek talebinde bulunan Dr. Abdulcabbar BORAN, bu amaçla âyet-i kerimede "Biz bu kitapta hiçbirşeyi eksik bırakmadık!" buyrulan Kur'an-ı Kerim'e yönelmiş ve Kur'anî ilimlere eğilmiştir.

Kelâm, Hadîs, Akaid, Tefsir gibi çeşitli konularda MÜRŞİDİNDEN ALDIĞI özel derslerle kendini yetiştirmiştir.

Dini konulardaki eserleri:

1) Son Nebî'nin Varisi Mehdi Resul Kimdir?

2) İftiralar

3) Nezir

4) Hidayet çağı

5) Bid'atler

6) Kur'an-ı Kerim Kavramları (6 cilt)